Ostrov mnoha nej
Ostrov Kréta je největším z řeckých ostrovů. Kromě skutečnosti, že v očích mnohých cestovatelů připomíná jakýsi malý kontinent a jeho břehy omývá více než jedno moře, skrývá Kréta i další nej. Kupříkladu se o ní často hovoří jako o nejjižnějším ostrovu v Řecku. Toto tvrzení je ale pravdou jen částečně. Z turisticky vyhledávaných a všeobecně známých ostrovů leží Kréta skutečně nejjižněji. Pokud bychom ale chtěli být detailisty, ostrůvek Gavdos leží ještě o několik kilometrů dále na jih. Kréta je ale rozhodně nejjižnějším místem Řecka, kam se můžete dopravit letecky a prožít jeho letoviscích na břehu moře parádní dovolenou.
K dalším nej, jimiž se Kréta ráda chlubí, patří kupříkladu titul nejhezčí pláže ve Středozemním moři. Toto prvenství je ale značně subjektivní a určitě se najdou turisté, co budou tvrdit, že někde jinde ve Středomoří leží ještě hezčí pláž, než jakou se chlubí Kréta. Ať už ale pravda leží kdekoliv, moře podél břehů Kréty nabízí desítky možnosti ke koupání a nabídka pláží je tady skutečně široká.
Další nej, které už ale ostrovu Kréta určitě nikdo neupře, je nejdelší soutěska v Evropě. Ta nese název Samaria a je k nalezení na jižním pobřeží ostrova v jeho západní části. V minulosti pak byla Kréta místem, kde se rozvíjela jedna z nejvyspělejších civilizací starověku. Minojská civilizace zažila svůj největší rozkvět v době bronzové a zanechala na ostrově úžasné architektonické památky. Ty můžete během dovolené na Krétě v současnosti objevovat a blíže poznávat i vy.
Pro Čechy atraktivní
V očích českého turisty je výhodou Kréty i její relativní blízkost. Let z Prahy na Krétu trvá jen necelé tři hodiny. Letadla s turisty přistávají na jednom ze dvou místních mezinárodních letišť. Jedno z nich je situováno východně od hlavního města Heraklionu, další je pak v provozu na západě ostrova ve městě Chania.
Pokud budete plánovat svou dovolenou u moře právě na ostrově Kréta, je třeba si uvědomit, že během léta zde panují poměrně vysoké teploty. Už začátkem června se tady teplota vzduchu pohybuje kolem 30 stupňů Celsia a moře má teplotu kolem 23 stupňů. Během hlavní turistické sezóny, tedy v období školních prázdnin, tu však teploty vzduchu nezřídka kdy překonávají 30 stupňů Celsia a moře podél pobřeží se ohřívá až na více než 25 stupňů.
Dvojice moří
Jak již bylo zmíněno dříve, na Krétě se mohou turisté vykoupat hned ve dvou mořích. Severní pobřeží, směrem na Egejské moře, omývají vody Krétského moře. Naopak jih, orientovaný na Afriku, náleží k moři Libyjskému. Většina turistů obvykle tráví svou dovolenou na severu ostrova. I když je třeba říci, že během poslední doby získávají na popularitě taktéž letoviska na jihu. Protože jsou ale obě mezinárodní letiště situována na severním pobřeží ostrova, pokud zvolíte dovolenou u moře na jihu ostrova Kréta, musíte počítat s asi hodinovým transferem.
Výběr pláží
Kréta je jednou z destinací, kterou mají turisté spojenou s typickou dovolenou u moře. Průzračně čisté moře, písečné či oblázkové pláže, slunce na bezmračné obloze a sladké nicnedělání. A tato zažitá asociace má zcela opodstatněné základy. Kréta totiž nabízí svým návštěvníkům stovky pláží podél svého dlouhého pobřeží. Záleží jen na konkrétním jedinci, kterou z nich zvolí, a která bude vyhovovat právě jeho potřebám a požadavkům.
Na výběr jsou na Krétě pláže jak rušném, tak i ty klidnější a romantičtější. Přímo u známých letovisek se turisté koupou na dobře vybavených plážích. Nechybí na nich možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky a nejrůznější bary či rychlé občerstvení obvykle nebývá daleko. Taktéž se na nich dá věnovat nejrůznějším vodním sportům. Od obligátního šnorchlování a potápění až po windsurfing či jízdu na vodním skútru. Takové pláže jsou na Krétě k nalezení nejčastěji na jejím severu.
Pravým opakem výše zmiňovaných pláží jsou pak ty malé, maximálně v několik stovek metrů dlouhé, které zatím strojí stranou masového turistického ruchu. Na ně je ale ze známých letovisek obvykle potřeba cestovat dále, směrem do méně zalidněných části ostrova. Ideální je na takovou cestu vypůjčit si malý motocykl nebo automobil. Odměnou za poněkud komplikované cestování na takové pláže je pak čas, strávený v soukromí, a romantika, kterou tady můžete u moře zažít.
Sever
Většina turistů, cestujících na dovolenou k moři na ostrov Kréta, tráví svůj pobyt na severu. Severní oblast je oblíbená jak mezi turisty, kteří mají rádi zábavu nejen přes den, ale i po setmění, tak sem také rádi jezdí k moři rodiny s dětmi. Většina pláží na severu Kréty má písečný povrch a do vod Krétského moře se sklání jen pozvolna. To je důvodem, proč si severní pobřeží Kréty oblíbily rodiny s dětmi. Rodiče tady mohou nechat své ratolesti cachtat v moři prakticky bez dozoru, aniž by se museli obávat o jejich bezpečnost.
Heraklion
Na severním pobřeží Kréty se nachází, mimo jiné, i hlavní město ostrova Heraklion. To je situováno zhruba uprostřed ostrova a je jakousi vstupní branou na další místa. V Heraklionu přistávají letadla s turisty, mířícími na dovolenou do východní části ostrova. Ti z návštěvníků Kréty, kteří budou svou dovolenou trávit v jeho západní části, obvykle volí let přímo do Chanie. Ušetří tím přes 150 kilometrů dlouhé cestování po příletu.
Knossos
Nedaleko Heraklionu, jen asi 5 kilometrů od zdejšího přístavu směrem do vnitrozemí, se rozkládá komplex Knossos. Tento palác a ruiny přilehlých budov jsou nejmarkantnějším pozůstatkem Mínojské civilizace na ostrově Kréta. Pokud budete trávit svou dovolenou někde v jeho blízkosti, určitě by byla škoda jej nenavštívit. Právě k paláci Knossos se váže dávná báje o Minotaurovi. Teprve návštěvou tohoto komplexu si člověk udělá konkrétní představu o tom, jak vyspělá musela být civilizace, která tady před více než čtyřmi tisíci lety existovala.
Rethymno
Zhruba na půli cesty mezi Heraklionem a Chanií se nalézá město Rethymno. Rethymno patří k nejrušnějším turistickým střediskům na Krétě. Návštěvníky sem lákají v první řadě dlouhé písečné pláže, táhnoucí se podél pobřeží v délce několika kilometrů. Na historickém centru Rethymna je dobře vidět, že se v průběhu staletí vládci ostrova Kréta střídali. K vidění je tady třeba benátský přístav s pevností, kontrastující s islámskými minarety. Rethymno na západě plynule přechází v Adelianos Kampos, další z oblíbených turistických letovisek na severu Kréty.
Gouves / Kokkini Hani
Od Heraklionu směrem na východ jsou k nalezení další turistická letoviska, v nichž si turisté taktéž rádi užívají příjemně prohřáté a průzračně čisté moře na dlouhých písečných plážích. Duo letovisek Kokkini Hani a Gouves též patří na Krétě k dobře vybaveným prázdninovým střediskům, kde vám nebude k dokonalé dovolené chybět takřka nic. Kromě písečných pláží se především rodiče s malými dětmi rádi jezdí bavit do místního vodního parku. Ten vystavuje na 200 druhů mořských živočichů ze Středozemního moře. V jeho blízkosti se pak dá navštívit i třeba dinopark s názvem Dinosauria park.
Malia / Stalida
V zálivu Malia leží stejnojmenné letovisko, sousedící s vesničkou Stalida. Pokud toto místo na severním pobřeží ostrova Kréta osobně navštívíte, jen těžko poznáte, kde končí Malia a začínám Stalida. A naopak. Kromě krásné písečné pláže nabízí tento region široké možnosti noční zábavy. Desítky taveren, restaurací, barů, kaváren a nočních klubů lákají k návštěvě nejen přes den, ale hlavně po setmění.
Agios Nikolaos
Dále směrem na východ leží populární přístav Agios Nikolaos. Nalézá se na západním pobřeží zálivu Mirabello a jeho centrem je jezero Voulismeni. Podle dávné pověsti se v jeho vodách údajně koupala i sama bohyně Athéna. Podél jeho břehů se rozkládá hlavní turistická zóna, kde se dají navštívit taverny, restaurace, bary a diskotéky. Ne nadarmo se o Agios Nikolaos hovoří jako o krétském Saint-Tropez. Turisté, co se rádi baví, budou na dovolené v Agios Nikolaos maximálně spokojeni.
Jih
Ve srovnání s turisticky hojně využívaným severním pobřeží je jih Kréty daleko klidnější. Zdejší krásné pláže jsou obvykle ohraničeny strmými útesy a v jejich písku či oblázcích se se šuměním rozbíhají vlny Libyjského moře. Jih je, ve srovnání se severem, také daleko rustikálnější. I dnes tu můžete poznat původní ostrovní život. I tady už ale vyrostlo několik turistických letovisek, která jsou schopna uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších klientů.
Ierapetra
Největším městem na jižním pobřeží Kréty je Ierapetra. Díky jižní orientaci tady může být, a to zejména během hlavní letní sezóny, poměrně horko. Nezřídka kdy se tady teploty šplhají nad magickou 40. V blízkosti Ierapetry se turisté mohou koupat na několika menších plážích, které nebývají tak intenzivně využívané jako pláže na severu. Z Ierapetry je to mimochodem na nejvýchodnější cíp ostrova už jen asi 50 kilometrů.
Koutsouras
Právě tím směrem také leží letovisko Koutsouras, jež je též ideálním výchozím místem k poznávání této části ostrova. Hlavním lákadlem vesničky Koutsouras je zdejší pláž, jejíž povrch tvoří písek a oblázky. Pláž se jen mírně a pozvolna svažuje do tyrkysově modrého moře. Je tak ideální pro dovolenou malých dětí a horších plavců. V minulosti byl tento region velice významný. Kromě mínojského paláce Festos tady můžete navštívit i třeba město Gortys. To sloužilo za období římské nadvlády jako hlavní město ostrova Kréta.
Makris Gialos
S Koutsouras sousedí městečko Makris Gialos. To bylo, podobně jako několik dalších letovisek na jihu, ještě donedávna pro turisty takřka neznámé. Původně nevýznamná vesnička se však v průběhu posledních několika dekád proměnila v malebné turistické letovisko, kde lze i v současnosti nadýchat atmosféru staré Kréty. Turisté, kteří si chtějí na dovolené u moře na Krétě odpočinout, by určitě měli Makris Gialos zvážit.
Plakias
Naopak v západní části jižního pobřeží je situováno turistické středisko Plakias. I to bylo v minulosti jen malou rybářskou osadou, ovšem během poslední doby se obec Plakias transformovala jedno z nejhezčích letovisek na jižním pobřeží ostrova Kréta. Zdejší pláže jsou dobře vybavené a je možné si na nich zapůjčit lehátka a slunečníky. Kdo se chce koupat a užívat si moře na méně rušných plážích, bude se muset vydat od Plakias o něco dále. Dovolená v Plakias se bude líbit i příznivcům objevování podmořského života. A to ať již za pomoci dýchacího přístroje, nebo jen prostřednictvím populárního šnorchlování.
Hory
Pláže však nejsou to jediné, co můžeme Kréta svým návštěvníkům nabídnout. Vnitrozemské hory, šplhají až do výšky přesahující 2.000 metrů nad mořskou hladinou, jsou ideální k horské turistice nebo jízdě na horském kole. Ideální období pro poznávání krétského vnitrozemí je však, vzhledem k zdejším letním teplotám, jaro nebo podzim.