Turecká riviéra

Jižní Turecko

Tureckou riviérou bývá nazýván region na jihu Turecka. Jde o oblast podél Středozemního moře, jehož hlavními turistickými centry jsou města Antalya a Alanya. Mezi turisty se právě tato část středomořského pobřeží těší největší oblibě a právě sem míří také největší procento návštěvníků Turecka, kteří cestují do této země strávit dovolenou. Fakticky je jméno Turecká riviéra používáno pro pás pobřeží, začínající na jihu poloostrova Malá Asie, jenž se následně táhne podél Antalyjského zálivu až na úroveň městečka Gazipasa.

Dovolená na Turecké riviéře je mezi turisty populární hned z několika důvodů. Dlouhé písečné pláže, průzračně čisté moře, široký výběr ubytovacích kapacit a poměrně dobrá dopravní dostupnost. Turecká riviéra nabízí ke strávení dovolená na břehu Středozemního moře více než tucet letovisek. Přitom je každé z nich něčím jedinečné. Společnou však mají vysokou kvalitu poskytovaných služeb a na první pohled viditelný zájem, se kterým o ně místní pečují.

Více než 150 kilometrů

Na délku měří Turecká riviéra přes 150 kilometrů. Rozsáhlé území, na němž se Turecká riviéra rozkládá, je důvodem, proč si můžete vybírat z až neskutečného množství hotelů, penzionů, apartmánů a dalších ubytovacích kapacit. Chcete-li, aby vaše dovolená byla klidná, nejspíše budete preferovat menší a komornější letoviska. Bavíte se rádi nejen přes den na pláži, ale i po setmění? Pak zřejmě budete hledat ubytování ve větším a dobře vybaveném prázdninovém středisku.

Ve srovnání s Egejskou riviérou je charakter pobřeží Středozemního moře na Turecké riviéře diametrálně odlišný. Středomořské pobřeží Turecka připomíná mnoha turistům spíše pobyt na opačné straně Středozemního moře. Nejčastěji se shodují na Tunisku. I to je známé dlouhými plážemi s jemným pískem na svém povrchu.

Pláže

Pobřeží Turecké riviéry je otevřené směrem do Antalyjského zálivu a většina zdejších pláží má jižní orientaci. Až na pár výjimek jsou místní pláže stovky metrů dlouhé a dostatečně široké. Jejich povrch vesměs tvoří jemný písek. V některých místech má bílou až žlutou barvu, jinde je zase do hněda. Co ale mají všechny zdejší pláže společné je pozvolný vstup do vody. Bezpečný vstup do vody je jedním z hlavních důvodů, proč je dovolená na Turecké riviéře tak oblíbená mezi mladými rodiči.

Hlavní letoviska

Největší městem v regionu Turecká riviéra je Antalya. Toto více než milionové město je situováno v západní části Turecké riviéry v nejvzdálenějším koutu Antalyjského zálivu. A právě na jeho letišti začíná dovolená na Turecké riviéře pro většinu turistů, co do této části Turecka cestují letecky. I když samotné město nabízí širokou nabídku ubytování a hotelů přímo u pláže, většina turistů přesedá na transfer a cestuje do dalších letovisek. Pokud ale patříte k jedincům, kteří mají rádi dobře vybavené a rušné pláže, a s přicházejícím večerem se chcete z pod plážového slunečníku přemístit do baru nebo na diskotéku, může pro vás být Antalya skvělým místem, kde se dá prožít příjemná dovolená.

Na druhém konci Turecké riviéry, v její východní části, se rozkládá město Alanya. Ve srovnání s Antalyí má jen asi třetinovou velikost. Ovšem to jí nic neubírá na atraktivitě. Ne málo turistů, jejichž letadlo přistane v Antalyi, následně míří do Alanye. Nebo jejího blízkého okolí. Podobně jako Antalya, i Alanya je dobře vybavená a dovolená se tady bude líbit zejména turistům, co si potrpí na komfort a luxus. Den můžete strávit na dobře udržovaných písečných plážích včetně té vyhlášené Kleopatřiny, a večer se pak dá strávit v některém z místních barů či jiných zábavních podniků. Není se tedy do divit, že pro mnoho turistů znamená dovolená v Turecku pobyt právě v letovisku Alanya.

Zhruba uprostřed resortu Turecká riviéra, mezi městy Alanya a Antalya, se nachází městečko Side. Toto letovisko se, co do velikosti, může s výše jmenovanými městy jen těžko srovnávat. Ovšem pro turisty, kteří preferují spíše poklidnější letoviska a do Turecka si přiletěli hlavně odpočinout, je ideálním místem pro dovolenou. Obě písečné pláže, táhnoucí se od Side oběma směry, jsou dostatečně prostorné a mají jen mírný vstup do moře. Proto je dovolená v Side velmi žádaná mezi mladými rodinami. Rodiče, kteří s sebou berou do Turecka své ratolesti, obvykle preferují taková letoviska, jako je právě Side, před rušnými místy. Taková prázdninová střediska bývají dobře vybavená, ovšem současně leží stranou bujarého nočního života. Jsou tedy ideální kombinací pro dovolenou s malými dětmi.

V oblasti Turecké riviéry jsou pochopitelně k nalezení i další letoviska, kde je možné strávit příjemnou a pohodovou dovolenou. K těm nejznámějším rozhodně patří moderní letovisko Belek. To budou určitě znát hráči golfu. Právě v Beleku totiž mohou během své dovolené v Turecku zkombinovat pobyt na krásných písečných plážích s možností věnovat se své oblíbené hře. K dalším oblíbeným letoviskům patří třeba Okurcalar ne Colakli. Západním směrem od Alanye pak leží letovisko Kemer. To si získalo pověst jakéhosi snobského turistického střediska. Zdejšího hotely jsou na vysoké úrovni a tomu odpovídá i jejich cenová hladina. Díky zdejšímu jachetnímu přístavu, kde mohou zakotvit své lodě, sem rádi cestují movití klienti. Další možností, jak strávit dovolenou v západní části Turecké riviéry, je resort Beldibi.