Egypt

Sever Afriky

Egypt je v současnosti jednou z nejpopulárnějších destinací pro letní dovolenou u moře. Rozkládá se v severovýchodní části afrického kontinentu a jde o jednu z nejlidnatějších zemí Afriky. Rozloha Egypta činí více než milion kilometrů čtverečních a jeho součástí je i Sinajský poloostrov. Ten však již geograficky patří k Asii a nikoliv k Africe. Východní hranici Egypta tvoří Rudé moře. A právě tento region navštěvují turisté, cestující do Egypta na odpočinkovou dovolenou, zdaleka nejčastěji. Severní hranici země pak tvoří Středozemní moře. I to se sice pomalu, ale jistě, už taktéž dostává na výsluní turistického zájmu a první turisté sem již jezdí k moři trávit své zasloužené dovolené.

Většinu území Egypta pokrývá severovýchodní cíp největší pouště světa Sahary. Tu na jeho území protíná mohutná řeka Nil, již délka přesahuje 1.600 kilometrů. Podél nilských břehů vznikaly základy současné lidské civilizace. Nesmírně bohatá historie a kultura Egypta, k níž Nil neodmyslitelně patří, čítá již více než 6.000 let! V současné době patří Egypt k nejvyspělejším státům afrického kontinentu a dovolená se tady bude líbit jak nenáročným turistům, tak i jedincům, kteří si potrpí na luxus a kvalitní služby.

Moře i památky

Hlavními důvody, které v současnosti lákají do Egypta nejvíce turistů, jsou vedle jeho tisícileté historie a úžasných památek též zdejší přímořská letoviska. Ta poskytují svým hostům kvalitní služby na vysoké úrovni. A spolu s průzračně čistou vodou v Rudém moři vytváří ideální podmínky k prožití nezapomenutelné letní dovolené. Egypt každým rokem navštíví miliony turistů. Ti se sem nejčastěji vydávají buď za poznáním jeho dlouhé a pestré historie, nebo za lenošením v horkém písku pláže na břehu šumícího moře v některém ze zdejších letovisek. Vůbec nezáleží na tom, zda pro někoho znamená dovolená v Egyptě poznávání jedinečných památek, strávení příjemného dne u vody či výlet do pouště. Egypt má co nabídnout každému. Bez ohledu na věk, zájmy i stav bankovního konta.

Neboť se Egypt může pyšnit jedním z nejstabilnějších počasí v populárních prázdninových destinací, turisté do egyptských letovisek cestují i kvůli záruce dostatku slunečního svitu a hezkého počasí. Pokud se i vy rozhodnete prožít svou dovolenou právě v Egyptě, rozhodně se nemusíte bát, že by vám snad měla propršet. V průběhu hlavní turistické sezóny, kdy bývá na dovolené v Egypta zdaleka největší počet turistů, je tu každý den nebe jak vymetené a slunce již od časného rána pálí na blankytně modré obloze. Ale pozor, během prázdninových měsíců se tady mohou teploty bez problémů vyšplhat přes 40 stupňů Celsia.

Pro zdaleka nejvíce turistů znamená typická dovolená v Egyptě prožití dnů volna v některém z egyptských letovisek na pobřeží Rudého moře. V oblasti Sinajského poloostrova ve východní části země se jedná o známá letoviska Sharm El Sheikh a Taba. V africkém části Egypta pak patří k nejoblíbenějším turistickým oblastem regiony Hurghada a Marsa Alam.

Pláže i Nil

Turisté, cestující do Egypta za poznáním, se obvykle na plážích Rudého moře moc nezdržují. Ačkoliv je třeba říci, že není málo ani takových, kteří cesty po památkách rádi zkombinují s několika dny koupání a lenošení ve stínu slunečníku. Ovšem většina těchto jedinců nejraději tráví dny své dovolené návštěvou nejrůznějších egyptských památek. Světoznámé architektonické i další památky jsou k nalezení po celém Egyptě. V deltě Nilu na severu země leží kupříkladu hlavní město Káhira. Právě v Káhiře, necelých 20 kilometrů jihozápadně od centra, se v Gíze nachází trojice nejznámějších egyptských pyramid a proslulá Sfinga. Výše proti proudu Nilu pak leží třeba Karnak a Luxor. V jižní části Egypta, nedaleko hranice se Súdánem, je možné navštívit Asuán nebo Abu Simbel. Několikadenní plavby po Nilu, během kterých mohou jejich účastníci dobře poznat ta nejznámější místa podél této životodárné řeky, se též řadí k oblíbeným způsobům, jak v Egyptě prožít nezapomenutelnou dovolenou.

V Egyptě si přijde na své skutečně každý. Nádherné azurově modré moře, stovky starobylých památek, prvotřídní služby a bohatý all inclusive program. Tím vším je Egypt nejen mezi turisty z České republiky proslulý. A i když má Egypt přístup jak Rudému, tak i severněji ležícímu Středozemnímu moři, turisté míří na dovolenou hlavně k teplejšímu a na podmořský život mnohem bohatšímu moři Rudému. Obecně se dá říci, že Egypt je pohostinnou arabskou zemí, jež může svým návštěvníkům nabídnout jak klasické pobytové zájezdy do přímořských letovisek s all inclusive službami, tak také zajímavé poznávací zájezdy k antickým památkám.