Turecko

Dva kontinenty

Turecko, tato unikátní země, rozkládající se na dvou kontinentech, patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím. Dovolená v Turecku již tradičně patří k nejžádanějším artiklům na trhu cestovního ruchu. A to nejen v České republice, ale v celé Evropě. Průzračně čistá voda v moři, dlouhé pláže s jemným pískem na svém povrchu, kvalitní ubytování, rafinovaná gastronomie, dobře vybavená letoviska, antické památky i moderní a pulzující města. Turecko má jednoduše co nabídnout každému z turistů, bez ohledu na jeho zájmy. Proto si můžete takřka jisti, že vaše letní dovolená u moře v Turecku vás rozhodně nezklame.

Díky geografické poloze se v Turecku mísí vlivy mnoha kultur. Jen těžko byste jinde na planetě hledali další místo, kde se relativně malém území jako v pověstném tavícím kotli během staletí vytvářela jedinečná směsice evropských a asijských vlivů. Tato skutečnost je však jen jedním z mnoha aspektů, kterými je současné Turecko tak unikátní. Bohatou historii a obdivuhodnou kulturu Turecka tady můžete obdivovat takřka na každém kroku. Spolu s Egyptem a Řeckem je Turecko státem, na jehož území se až do současnosti dochovalo nejvíce památek z období starověku. Proto je dovolená v Turecku tak oblíbená nejen mezi milovníky horkého slunce, tyrkysově modrého moře, typického plážového lenošení a bezstarostného odpočinku, ale jedinců se zájmem o antiku a počátky moderní lidské civilizace.

Populární destinace

O tom, že Turecko patří (a to dokonce v celosvětovém měřítku) k top destinacím pro dovolenou, svědčí i množství turistů, které tuto zemi každým rokem navštíví. Asi jen málokdo by se odvážil tipovat, že během 12 měsíců Turecko hosti více než 30 milionů turistů ze zahraničí. Z tohoto úctyhodného čísla je tedy více než zřejmé, že Turecko a jeho cestovní ruch jsou na hodně vysoké úrovni. Desetitisíce ubytovacích kapacit, od nejluxusnějších hotelových komplexů až po cenově příznivé apartmány, nabízejí své služby cestovatelům v průběhu celého roku. Z pohledu turistiky je samozřejmě nejatraktivnější a také nejnavštěvovanější lokalitou turecké pobřeží. Právě podél něj je rozeseto zdaleka nejvíce hotelů a dalších ubytovacích kapacit. Nemálo turistů ovšem míří i do Istanbulu a vnitrozemí Turecka.

Hlavními regiony v Turecku, které každým rokem přivítají zdaleka největší množství turistů, jsou přímořské riviéry. Ta známější, Turecká, se táhne podél jižního pobřeží Středozemního moře. Jde především o pás pobřeží mezi letovisky Antalya a Alanya. Menší a zatím méně známá riviéra, jež na popularitě mezi turisty teprve získává, je pak k nalezení v západní části Turecka. Jde o tureckou část pobřeží Egejského moře. A Zatímco na Turecké riviéře si mohou její návštěvníci užívat kilometry dlouhých pláží s bílým pískem, Egejská riviéra svým charakterem mnoha turistům připomíná spíše jejich dovolenou v blízkém Řecku.

I když se dá v Turecku prožít skvělá dovolená prakticky během celého roku, nejvíce turistů sem pochopitelně cestuje během hlavní turistické sezóny. Ta trvá od května do října a návštěvníci Turecka se mohou víceméně spolehnout, že v tomto období tu bude panovat stálé slunečné počasí a objeví se jen naprosté minimum srážek. Nejen samotné ubytování, ale i další služby jsou v Turecku obecně na vysoké úrovni. Bez problémů snesou srovnání s evropským standardem, na který jsme zvyklí. Řada hotelů v Turecku nabízí oblíbené all inclusive programy, které v ceně pobytu zahrnují nejen veškeré stravování a konzumaci nápojů, ale i další doplňkové služby. Pokud je tedy pro vás ideální dovolená časem, kdy se nemusíte o nic starat a chcete si jen užívat a lenošit, pak je pro vás all inclusive zájezd do Turecka tím pravým.

Spousta pláží

Hlavním lákadlem, kvůli kterému cestuje na dovolenou do Turecka drtivá většina jeho návštěvníků, jsou zdejší pláže. Ty patří k tomu nejlepšímu, co může nejen samotné Turecko, ale dokonce i celé Středomoří, k odpočinku u moře nabídnout. Desítky tureckých pláží jsou mnohonásobnými držiteli ocenění Modré vlajky a některé z nich dokonce patří k nejfotografovanějším tím plážím na světě. K těm nejznámějším plážím v Turecku rozhodně patří Kleopatřina pláž u letoviska Alanya na Turecké riviéře nebo laguna Oludeniz nedaleko Fethiye na riviéře Egejské.

Avšak nejen obě riviéry, ale i další turecká přímořská letoviska, jsou schopna zajistit vám dovolenou na vysoké úrovni. Záleží jen na konkrétním jedinci, co si vybere a čemu dává přednost. Zda nenucené atmosféře, známé z nedalekých řeckých ostrovů, a tím pádem i svým způsobem romantické dovolené, nebo dlouhým a dobře vybavením písečným plážím. Podle toho také bude vybírat místo svého ubytování v Turecku.

Turecko je bezpochyby zemí, která je schopna uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších klientů. Záleží jen na vašich požadavcích a představách, jak by právě ta vaše dovolená v Turecku měla vypadat. A podle toho poté zvolíte, zda odcestujete na Tureckou či Egejskou riviéru, nebo se rozhodnete strávit svou dovolenou v úplně jiné části Turecka.

Istanbul

Neméně zajímavým a turisticky velice atraktivním regionem v Turecku je i jeho největší město Istanbul. To se rozprostírá hned na dvou kontinentech a v současnosti láká turisty hlavně na krátkodobé návštěvy. Ať už v rámci dovolené v některém z tureckých letovisek na břehu moře, nebo třeba jen na prodloužený víkend. Istanbul je kosmopolitní městem, kde se díky jeho poloze mísí Evropa a Asie na velice malém kousku země. Istanbul je živým městem, jež neusíná ani po setmění. Spolu s Římem, Paříží a dalšími evropskými městy patří k vůbec nejnavštěvovanějším metropolím na evropském kontinentu. Typickou dovolenou u moře, strávenou na lehátku pod slunečníkem, ale v Istanbulu strávíte jen těžko.