Sharm el Sheikh

Sinajský poloostrov

Takřka na nejjižnějším výběžku Sinajského poloostrova se rozkládá jedno z nejznámějších letovisek v celém Egyptě Sharm El Sheikh. Svou letní dovolenou strávili v této části Sinaje již miliony turistů z nejrůznějších koutů světa. Sharm el Sheikh totiž rozhodně patří k vůbec nejnavštěvovanějším egyptským turistickým destinacím. Typická letní dovolená v Sharmu se nese ve znamení horkého slunce, průzračně čisté vody Rudého moře, oblíbeného all inclusive programu a spousty zábavy nejen přes den, ale i po setmění. Taktéž je třeba zmínit, že Sharm el Sheikh si oblíbili též příznivci přístrojového potápění. Ti sem cestují především kvůli prvotřídním potápěčským lokalitám v těsné blízkosti letoviska a možnosti věnovat se během příjemné dovolené své oblíbené aktivitě každý den.

Region Sharm el Sheikh je od východu ohraničen vodami Rudého moře a ze západu pásmem vysokých hor. Ještě poměrně nedávno byl Sharm jen nevýznamnou beduínskou vesničkou a místní se živili hlavně rybolovem. Vše se však změnilo po šestidenní válce, kdy Sinajský poloostrov obsadili Izraelci. Po válce začaly v místě původní vesničky vyrůstat první hotely. Sinaj byl Egyptu navrácen v roce 1982 a egyptská vláda se rozhodla v původním izraelském plánu pokračovat. Podél pobřeží začala výstavba dalších hotelů a na dovolenou začalo cestovat do oblasti Sharm el Sheikh každým rokem stále více turistů. Skutečný rozmach pak začal v devadesátých letech minulého století.

Prvotřídní letovisko

K dokonalé proměně Sharmu v populární prázdninovou destinaci došlo v průběhu pouhých dvou dekád. V současnosti je Sharm el Sheikh moderním a pulzujícími letoviskem, poskytujícím služby na vysoké úrovni. Pokud se rozhodnete, že vaše dovolená v Egyptě bude znamenat pobyt v Sharmu či jeho blízkém okolí, určitě nebudete zklamáni. Ubytování včetně dalších doplňkových služeb tu v současné době poskytuje více než stovka hotelů. A nechybí mezi nimi ani světově proslulé hotelové řetězce zvučných značek.

Celý resort Sharm el Sheikh se v současnosti táhne v délce přes 30 kilometrů od nejjižnějšího výběžku poloostrova Sinaj až po Tiranskou úžinu. Jakýmsi centrem celé oblasti je nádherná zátoka Naama Bay, kde jsou též k nalezení jedny z vůbec nejluxusnějších hotelů nejen v tomto regionu, ale v celém Egyptě. Neboť se oblast stala populární turistickou destinací mezi turisty z Evropy, dovolená tady už jen pramálo připomíná pobyt v arabské zemi. Návštěvníci letoviska zde v případě zájmu mohou zajít například do McDonaldu, nebo nakoupit módní zboží z Francie či Itálie.

A velmi podobně se místní přizpůsobili požadavkům klientům z Evropy přístupem k zábavě. Letovisko platí za skvělou prázdninovou destinaci, kde se bude dovolená líbit všem jedincům, kteří se rádi baví nejen přes den na vyhřátých plážích, ale i v noci. Nejrůznější taneční kluby, diskotéky, bary a další noční podniky otevírají s přicházejícím večerem své brány a slibuji nekonečnou zábavu až do pozdních ranních hodin následujícího dne.

Korálový útes

Největším lákadlem oblasti Sharm el Sheikh je však dle mnohých jeho návštěvníků zdejší korálový útes. Útes skýtá hodiny a hodiny parádní zábavy nejen milovníkům přístrojového potápění, ale také příznivcům obyčejného šnorchlování. K poznáváním zdejšího bohatého podmořského života totiž vůbec nebudete potřebovat drahou potápěčskou výstroj. Stačí jen jednoduchá potápěčská maska, šnorchl a ploutve. Ve srovnání třeba s Hurghadou, dalším velice populárním letoviskem v Egyptě, je korálový útes v oblasti Sharm el Sheikh zatím poměrně zachovalý.

Ačkoliv patří šnorchlování a potápění k nejčastěji provozovaným aktivitám, kterým se turisté na dovolené v Sharm el Sheikhu věnují, výčet možností zábavy tím zdaleka nekončí. Na zdejších plážích se dá věnovat i nejrůznějším dalším vodním a plážovým sportům. K těm nejoblíbenějším patří kupříkladu windsurfing, plachtění nebo vodní lyžování. O tom, že se Sharm takřka dokonale přizpůsobil požadavkům turistů ze západu, svědčí též skutečnost, že hráči golfu tu mají k dispozici kvalitní 18-ti jamkové hřiště.

Stálé počasí

Letní dovolená u moře v Sharmu se mezi turisty stala populární i kvůli zdejšímu počasí. Podnebí v letovisku je subtropické a v letních měsících se vyznačuje se horkými a suchými dny. Prší zde skutečně jen velmi výjimečně. A tak se turisté nemusejí bát, že by jim snad měla dovolená v oblasti Sharm el Sheikh propršet. Výhodou regionu je současně skutečnost, že slunečné počasí tady panuje nejen během hlavní turistické sezóny, ale i mimo letní měsíce. Příznivci potápění a šnorchlování tu tak mohu strávit příjemnou odpočinkovou dovolenou takřka kdykoliv v průběhu roku.

V létě se teplota vzduchu pohybuje mezi 30 a 40 stupňi Celsia, v zimních měsících pak rtuť teploměru jen málokdy klesne pod 20 stupňů. Teplota vody v moři se v létě drží těsně pod třicítkou. V zimním období pak kulminuje těsně na 20 stupňi. Příjemné koupání, šnorchlování a potápění tady tudíž turisté mohou zažít 12 měsíců v roce.

I když většina návštěvníků letoviska Sharm El Sheikh sem cestuje na dovolenou hlavně kvůli zdejším plážím a průzračně čistému Rudému moři, v nabídce je i celá řada dalších volnočasových aktivit. Zájemci tu mohou vyzkoušet kupříkladu též jízdu na velbloudech nebo se vydat na kratší či delší výlet do pouště. Během safari po písečných dunách můžete navštívit i typické beduínské oázy.

Vnitrozemí Sinaje

Neboť se oblast Sharm el Sheikh nachází na Sinajském poloostrově, není to odsud daleko ani kupříkladu na Mojžíšovou horu. Ta je se svými 2.285 metry nejvyšší horou Sinaje. Kdo si přivstane, může z jejího vrcholu pozorovat nádherný východ Slunce. Populární horou ve vnitrozemí je taktéž hora svaté Kateřiny. K populárním výletním cílům v této části poloostrova patří i klášter svaté Kateřiny.