Marsa Alam

Jih Egypta

Marsa Alam patří do trojice nejvýznamnějších turistických letovisek v Egyptě. Dovolená v Marse Alam je charakteristická poměrně klidnou atmosférou a takřka nedotčeným životem pod hladinou Rudého moře podél pobřeží. Neboť je celá oblast docela vzdálena od velkých a rušných turistických center, korálový útes podél pobřeží je tady zatím vcelku zachovalý. Do Marsy totiž ještě v takové míře nepronikla masová turistika jako třeba do Hurghady či Sharm el Sheikhu. Proto se bude dovolená v letovisku Marsa Alam a jejím okolí líbit všem turistům, kteří požadují během svého pobytu v Egyptě hlavně klid a pohodu. Nebo plánují šnorchlovat anebo se potápět k původnímu a velice zachovalému útesu s bohatým podmořským životem.

Obecně se dá říci, že celý region Marsa Alam je jakousi moderní oázou uprostřed pouště. A toto označení, jež je v souvislosti s touto částí Egypta docela často používáno, rozhodně není daleko od pravdy. Letovisko je charakteristické několika víceméně samostatně stojícími hotelovými komplexy, které byly postaveny přímo u zdejší prvotřídní pláže. Ještě před několika málo lety byla Marsa Alam vyhlášená pouze mezi dobrodruhy a baťůžkáři. Také sem s oblibou jezdili zapálení potápěči, jejichž hlavním důvodem pro cestu do odlehlé části Egypta byl právě nedotčený podmořský ekosystém. S postupem času zde ale přibývaly další dobře vybavené hotelové komplexy a zájem o dovolenou na místních plážích se postupně zvyšoval. I tak se ale návštěvnost Marsy Alam nedá srovnávat se zavedenými letovisky, ležícími severně odtud.

Nové letiště

Handicapem oblasti Marsa Alam z pohledu masovější turistiky a cestování byla ještě donedávna horší dopravní dostupnost. V roce 2001 zde však bylo zprovozněno mezinárodní letiště a region se rázem stal přístupnější širším masám. I v současnosti je zde však turistická infrastruktura mimo hotelové komplexy poměrně jednoduchá a ne každému může tento stav vyhovovat. Ovšem svou klientelu si Marsa Alam už nyní nachází. Dovolenou sem přijíždějí strávit jedinci, pro které je romantika a pohoda důležitější než dobře vybavené a rušné turistické středisko.

Z východu omývají břehy oblasti Marsa Alam průzračně čisté vody Rudého moře a na opačné straně se rozprostírá nekonečná poušť. Znaky velkoměsta a hektického způsobu života tady rozhodně nečekejte. Do Marsy se cestuje právě proto, aby člověk z takového prostředí alespoň o dovolené utekl.

Šnorchlování a potápění

O Marse se často říká, že má jedny z nejlepších podmínek ke šnorchlování a potápění v celém Egyptě. Zdejší takřka nedotčené korálové útesy, plné pestrobarevných ryb a dalšího podmořského života, skýtají hodiny a hodiny nekonečné zábavy. Vůbec nezáleží na tom, zda si k objevování zdejšího korálového útesu vezmete masku, šnorchl a ploutve, případně plnohodnotnou potápěčskou výbavu. Vždy bude na co koukat a čas vám bude utíkat až neuvěřitelně rychle.

Kromě korálového útesu, lemujícího takřka celou oblast Marsa Alam, patří k vyhlášeným potápěčským lokalitám v blízkosti Marsy útesy Elphinstone, Daidalos či Zabargad. V současnosti už sice míří k těmto lokalitám stále více a více lodí s potápěči na palubách, ovšem ve srovnání s Hurghadou nebo Sharm el Sheikhem jde stále o vesměs klidné místa. K vidění jsou tady nejen delfíni, s nimiž je možné si při troše štěstí i zaplavat, ale i různé druhy žraloků či želv.

Lokalita Elphinstone leží asi 25 kilometrů severně od Marsy Alam. Tento unikátní útes vystupuje k hladině z hloubky téměř 200 metrů. Jedinečnou podmořskou horu, ležící ve vzdálenosti necelých 10 kilometrů od pobřeží, vyhledává spousta mořských živočichů, kteří se zde shromažďují. Díky své morfologii je Elphinstone vhodný jak k potápění zkušených potápěčů, tak i šnorchlařů. Ti se budou pochopitelně zdržovat spíše u hladiny.

Stabilní vítr

Díky stálému a poměrně silnému větru patří k oblíbeným volnočasovým aktivitám turistů, kteří se rozhodli strávit dovolenou v oblasti Marsa Alam, nejrůznější druhy plachtění. Nejpopulárnější je samozřejmě windsurfing či kitesurfing, ovšem věnovat se dá i dalším aktivitám, k jejichž provozování je potřeba silnějšího větru.

Blízko k údolí Nilu

Dovolená v Marsa Alam je atraktivní nejen pro turisty, kteří plánují lenošit ve stínu slunečníku a koupat se v tyrkysově modrém moři, ale i pro jedince, co se chtějí během pobytu v Egyptě věnovat také poznávání světoznámých památek. Marsa je totiž ideálním výchozím místem kupříkladu k cestě k Nilu. Právě podél této mohutné řeky vyrostly ve starověku jedinečné chrámové komplexy, které jsou vidění třeba v Luxoru či Karnaku. Z Marsy to není daleko ani k Asuánské přehradě.