Řecko

Pár hodin letu

Řecko patří dlouhodobě k nejoblíbenějším destinacím turistů, kteří chtějí strávit svou dovolenou u moře. Relativní blízkost k České republice, kdy let z Prahy do Řecka trvá obvykle od dvou do tří hodin, též přispívá k oblibě Řecka coby žádané destinace. Další důvodem je též skutečnost, že Řecko se může chlubit téměř 14.000 kilometrů dlouhým pobřežím. Na tomto úctyhodném čísle se pochopitelně podílí z velké části i více než tři tisícovky ostrovů, jimiž se může Řecko chlubit. V této jihoevropské zemi si tak budete moci vybírat ze stovek letovisek a dalších míst, kde můžete u moře strávit svou zaslouženou dovolenou.

Samotné pevninské Řecko ohraničuje ze tří stran moře. Na východě je to moře Egejské, na západě Jónské a konečně jižní břehy omývá moře Středozemní. Pobřeží v Řecku je, bez ohledu na to, zda se jedná o pevninu nebo ostrovy, je většinou skalnaté a značně členité. Mezi skalami jsou pak ukrytá překrásná místa ke koupání. Tyrkysově modré moře si ale v Řecku můžete vychutnávat i na stovky metrů dlouhých písečných pláží, jaké jsou typické pro destinace jako je jižní pobřeží Turecka nebo Tunisko.

Ostrovy či pevnina?

Turisté, kteří se chystají na dovolenou k moři právě do Řecka, stojí obvykle před dilematem, zda cestovat na některý z ostrovů, či na pevninu. Každý z řeckých regionů má své a každý z nich dokáže uspokojit specifické potřeby konkrétního jedince. Obvykle tedy záleží na tom, jakou si turisté představují dovolenou a následně jde o to vybrat tu správnou oblast. O zbytek už se pak postará samotné Řecko a přilehlé moře.

Ostrovy

Není bez zajímavosti, že ostrovy tvoří celých 25% rozlohy celého Řecka. Celkem jich je v kolem 3.000! Toto číslo řadí Řecko na první místo mezi evropskými zeměmi co do počtu ostrovů. Ovšem obydlených je z nich jen necelých 170. A právě na těch obydlených tráví svou dovolenou u moře většina turistů. Lodní výlet na některý z těch menších, a třeba i neobydlených, ostrovů pak bývá skvělým způsobem, jak si pobyt v Řecku zpestřit. Navíc právě na neobydlených ostrovech se často nalézají pláže, kde si budete moci užít u moře dokonalého soukromí.

Kréta

Největším z řeckých ostrovů je Kréta. Tato kolébka mínojské civilizace, která zde vznikla ještě před tím, že ostrov ovládlo Řecko, patří k nejoblíbenějším středomořským destinacím. Desítky překrásných pláží tady zvou ke koupání a odpočinku na břehu příjemně prohřátého moře. Věděli jste, že jižní břehy Kréty omývá Středozemní moře, zatímco na severních plážích se se šuměním rozbíhají vlny moře Krétského? Stálé slunečné počasí, spousta historických památek a možností zajímavých výletů do vnitrozemí lákají do zdejších letovisek turisty z nejrůznějších koutů světa.

Nejčastějším způsobem dopravy na Krétu je letecká. Letadla přistávají ve dvou největších městech na ostrově, v Chania a Heraklion. Odtud se pak turisté přemisťují transfery na svá ubytování. Západní část ostrova spadá pod Chanii, turisté, trávící dovolenou na východě, pak cestují přes Heraklion.

Díky značné rozloze ostrova si tu můžete moře užívat a vychutnávat na několika desítkách pláží. K těm nejznámějším patří na Krétě pláž Balos. Tu charakterizují písečné laguny s tyrkysově modrou vodou. Pláž se nachází na poloostrově Gramvousa na severozápadním výběžku ostrova. Na opačné straně, na jihozápadním cípu Kréty, se pak můžete vykoupat na pláži Elafonisi. Ta je dle mnohých zkušených cestovatelů jednou z nejkrásnějších pláží nejen na Krétě, ale v celém Řecku.

Pokud se chystáte udělat si během dovolené na Krétě výlet, pak určitě zamiřte do soutěsky Samaria. Ta má na délku více než 10 kilometrů a projít jí vám určitě zabere celý den. Budete tak mít možnost poznat Řecko i z jiné stránky. Říčka, tekoucí soutěskou, je skvělou možností, jak se během horkého dne osvěžit. Nezapomeňte si sebou vzít dobrou obuv a dostatek tekutin.

Rhodos

Čtvrtým největším ostrovem Řecka, kde si taktéž budete moci průzračně čisté a příjemně vyhřáté moře bezezbytku vychutnat, je Rhodos. Ten je z pohledu turistů z České republiky nejvzdálenějším řeckým ostrovem. Je situován v jižní části Turecké riviéry v místech, kde Řecko s Tureckem sousedí. Z ostrova Rhodos je to na tureckou pevninu jen asi 20 kilometrů.

Ostrov Rhodos je největším z Dodekanéského souostroví a patří k nejslunnějším místům v celém Řecku. Říká se, že nejlepší místa pro dovolenou jsou na jeho východním pobřeží. To je orientováno na otevřené moře směrem ke Kypru. Nejvíce turistů tady tráví svou dovolenou v letoviscích, roztroušených mezi hlavním městem Rhodos na severu ostrova a městečkem Lindos. Všechna tato letoviska jsou propojena hlavní silnicí, po níž se pohybují transfery s turisty, co přistáli na letišti u hlavního města.

Podobně jako Kréta, i Rhodos se může pyšnit několika plážemi, které jsou zapamatováníhodné. K nejpopulárnějším, a také nejznámějším plážím na Rhodu patří Ladiko a Anthony Quinn. Ty jsou k nalezení na východním pobřeží Rhodu a bezprostředně spolu sousedí. Pláž Tsambika se zase nachází nedaleko letoviska Kolymbia. Tsambika je nejdelší pláží na ostrově, na délku měří více než 2 kilometry. Tak dlouhé pláže nejsou pro Řecko úplně typické. Povrch pláže Tsambika je tvořen jemným pískem zlatavé barvy a při západu slunce krásně září.

Korfu

Na opačné straně od řecké pevniny, tedy na západ, leží Jónské ostrovy. Druhým největším z nich je Korfu. Korfu bývá často označováno jako nejzelenější řecký ostrov. Přírodě tu nechybí dostatek vláhy a slunečné počasí se postará o zbytek. Díky své strategické poloze změnilo Korfu před tím, než se dostalo pod Řecko, několikrát své vládce. A každý z národů tady zanechal svou hmatatelnou stopu. To je nejlépe vidět během návštěvy hlavního města Korfu, ležícího na východním pobřeží ostrova. Působivé stavby z doby, kdy ostrovu vládla Benátská republika, určitě stojí za bližší poznání.

Ostrov odděluje od pevniny jen asi 2 kilometry široký průliv. Nejedná se ovšem o Řecko, nýbrž o Albánii. Toho využívají někteří z návštěvníků ostrova Korfu k tomu, aby si zpestřili svůj pobyt na Kerkyře, jak bývá také někdy Korfu nazýváno, návštěvou albánské pevniny. Protože je to z východního pobřeží na pevninu jen pár kilometrů, moře je tady chráněno před vlivy počasí a bývá vesměs klidné. Naopak na západním pobřeží si skvělou dovolenou užijí příznivci windsurfingu a dalších způsobů plachtění.

Řecko a zvláště jedinečnou atmosféru ostrova Korfu oceňovala už v předminulém století evropská smetánka. Císařovna Alžběta Bavorská si zde dokonce nechala vystavit své letní sídlo s názvem Achillion. Tento zámeček můžete navštívit i v současné době, nachází se jen několik kilometrů od centra Korfu.

Lefkada

Dalším z turisticky oblíbených Jónských ostrovů je Lefkada. Neboť je dvěma silničními mosty spojená s řeckou pevninou, nemá vlastní letiště. Turisté se tak nejprve letecky přepravují na letiště Preveza na pevnině a poté následuje transfer po silnici. Lefkada je charakteristická svými vápencovými útesy a jedněmi z nejhezčích pláží nejen v Řecku, ale dokonce v celém Středomoří.

Kulisu vytváří celé řadě pláží na ostrově Lefkada mohutné a do bíla zbarvené útesy. Ty sice občas poněkud komplikují cestu k plážím a na některé z nich je vstup pouze na vlastní nebezpečí, ovšem dobrodružný sestup k moři rozhodně stojí za to. Hornatý charakter ostrova se projevuje i na místních plážích. Těch písečných je tady jen poskrovnu, povrch většiny lefkadských pláží tvoří bílé oblázky.

Vápenec, z něhož moře při pobřeží pomalu ukrajuje, zbarvuje vodu u pláží do zajímavě mléčně modré barvy. Ta dodává atmosféře pláží na Lefkadě unikátní kontrast s bílými skalisky. Spousta turistů se do letovisek na Lefkadě vrací opakovaně. Většina známých turistických středisek je situován na východním pobřeží Lefkady, orientovaném směrem na Řecko. Naopak na západě se vám může podařit najít pláž, kde si budete moci užít soukromí.

Kefalonia

Vůbec největším z Jónských ostrovů je Kefalonia. Ta je k nalezení mezi ostrovy Lefkada a Zakynthos. Jde o hornatý ostrov s působivými vrcholky ve svém vnitrozemí, z nichž je dobře vidět pevninské Řecko. Hory, postupně klesající k pobřeží, vytváří zdejším plážím jedinečnou kulisu. Ostrov bohužel postihlo začátkem druhé poloviny minulého století silné zemětřesení a ještě v současnosti probíhá jeho postupná obnova.

Zřejmě nejznámější pláží ostrova Kefalonia je Myrtos. Její povrch tvoří bílé kamínky, ovšem zdálky vypadá to vypadá, jako by povrch byl z písku. Bílé útesy se zvedají hned na okrajích pláže a jsou porostlé bujnou vegetací. Myrtos se bezpochyby řadí k nejhezčím plážím nejen na Kefalonii, ale v celém Řecku.

Pokud budete mít chuť a čas, udělejte si lodní výlet do slavné jeskyně Melissani. Další zajímavou jeskyní na Kefalonii je Drogarati, která se může pochlubit jedinečnou akustikou.

Zakynthos

A na Jónských ostrovech ještě chvíli zůstaneme. Dalším z míst, kde se dá v Řecku prožít parádní dovolená u moře, je ostrov Zakynthos. Tento jedinečný kus pevniny, obklopený tyrkysově modrým mořem, láká do svých letovisek každým rokem turisty ze všech koutů světa.

O ostrovu Zakynthos se říká, že ostrovem želv. Záliv Laganas, jenž je k nalezení na jižním pobřeží ostrova, je chráněný mořským parkem. Právě sem totiž připlouvají želvy na přelomu jara a léta klást do písku svá vejce. Ačkoliv je Laganas asi nejznámějším hnízdištěm, želvy je možné potkat i na dalších plážích, jako je třeba Kalamaki, Gerakas nebo Sekania.

Nejznámější a bezpochyby nejfotografovanější pláží na ostrově je však pláž Navagio. Ta je v některých materiálech o ostrovu Zakynthos uváděna jako Pláž ztroskotání. Své jméno získala podle vraku lodi, který na ní reziví a postupně se rozpadá. Pláž je ale přístupná pouze po mořské hladině. Pokud se tedy na ní budete chtít vykoupat, musíte použít lodní dopravu.

Pláž Navagio je symbolem nejen samotného ostrova Zakynthos, ale i celého Řecka. Můžete si být jisti, že pokud někde uvidíte sérii fotografií míst, propagujících Řecko, pláž Navagio mezi nimi nebude chybět. Moře si ale můžete na Zakynthu užívat i na dalších plážích. Mezi ty populární patří kupříkladu Makris Gialos nebo Tsivili.

Pokud budete trávit dovolenou v severní části ostrova Zakynthos, určitě si udělejte výlet ke zdejší jeskyni Keri. Za jasného slunečného dne, který je tady téměř každý, způsobuje prosvícená mořská voda jedinečné světelné efekty.

Dovolená na Zakynthu se bude líbit všem, kdo se rádi baví. Zejména v okolí zálivu Laganas otevírají s přicházejícím večerem své brány nejrůznější bary, noční kluby, diskotéky a další zábavní podniky. Ty se postarají o skvělou zábavu až do pozdních ranních hodin následujícího dne.

Pevnina

Pokud bychom měli pokračovat ve výčtu turisticky známých řeckých ostrovů, tento text by byl až neúměrně dlouhý. Přesuneme na tedy na pevninské Řecko. I řecká pevnina má turistům v každém případě co nabídnout a moře si na ní užijete stejně dobře jako na ostrovech.

Chalkidiki

Jednou z nejznámějších destinací na řecké pevnině je poloostrov Chalkidiki. Ten při pohledu z výšky připomínám bájný Neptunův trojzubec. Do vod Egejského moře vybíhá v jeho severní části nedaleko trojmezí Řecko, Bulharsko a Severní Makedonie. Poloostrovy nesou názvy Kassandra, Sithonia a Athos. Posledně jmenovaný je mnišským státem a koupání si na něm neužijete.

Sithonia

Pláží, kde si můžete na nejjižněji ležícím poloostrově Sithonia užívat moře a koupání, je více než 100. Jejich povrch tvoří většinou bílý písek a jsou omývány průzračně čistou vodou Egejského moře. Na rozdíl od výše jmenovaných řeckých ostrovů sem zatím tolik nepronikla masová turistika. Proto si tady budete moci užívat v klidu a pohody po celou dovolenou.

Kassandra

Prostřední poloostrov Kassandra je, ve srovnání se Sithonií, o něco živější. Tady dovolenou tráví turisté, kteří si chtějí užívat nejen přes den na pláži, ale i po setmění. K nejznámějším plážím na Kassandře patří bezpochyby Possidi. Tato písečná kose je neustále tvarovaná mořem a její tvar se postupem času mění.

Olympská riviéra

Další možností, kde můžete na řecké pevnině strávit nádhernou dovolenou, je Olympská riviéra. Jde o pás pobřeží, táhnoucí se v délce více než 60 kilometrů na úpatí Olympského pohoří. I tady jsou pláže vesměs písečné a s pouze mírným vstupem do moře. V blízkosti pláží se pak směrem do vnitrozemí zvedají vrcholky hor, porostlé svěže zelenými lesy. Letoviska na Olympské riviéře tak nepůsobí suše a vyprahle.

Athény

Když už jsme u pevniny, určitě musíme zmínit i Athény. Hlavní město Řecka sice není typickým prázdninovým letoviskem, ovšem díky stovkám památek, které se přímo v Athénách nebo v jejich blízkosti nacházejí, určitě stojí za návštěvu. Světoznámý chrámový komplex na Akropoli, jehož dominantou je Pantheon, zná snad každý. Tím ale výčet zajímavých památek v Aténách v žádném případě nekončí.

Kdo by se chtěl v blízkosti Athén dostat do moře a vykoupat se, bude tak moci učinit třeba ve vesničce Glyfada. Glyfada je jakýmsi jižním předměstím Athén. Odtud směrem dále na jih je pobřeží posetém menšími i většími plážemi, kde se můžete dobře vykoupat a jde na nich taktéž strávit příjemná dovolená. Tento region sice nepatří k nejvyhledávanějším lokalitám pro dovolenou u moře, ovšem zase odtud máte možnost každý den navštívit nedaleké Athény.

Vybere si každý

Jak je vidět, moře a Řecko jdou ruku v ruce. A možností, kde prožít v Řecku dovolenou, jsou stovky a stovky. Záleží jen na konkrétním jedinci, jaké jsou jeho preference a jak by měla jeho dovolená vypadat. Již po dvou hodinách a pár minutách letu tak můžete vystupovat na letišti v blízkosti některého z řeckých letovisek, kde následně strávíte nezapomenutelný čas volna a odpočinku.