Zakynthos

Mnoho jmen

Co do velikosti je ostrov Zakynthos třetím největším z Jónských ostrovů. Jeho plocha přesahuje 400 kilometrů čtverečních a znám je pod vícero názvy. Kromě asi nejčastěji používaného Zakynthos se můžete setkat i třeba se jmény Zante či Levanta. Želvy, hnízdící na zdejších plážích, vysloužily Zakynthu přezdívku Ostrov želv. Vůně nejrůznějších bylin a eukalyptů je zase důvodem, proč se Zante také často říká Ostrov vůní. Ať už mu ale budete říkat jakkoliv, Zakynthos určitě stojí za bližší prozkoumání.

K nalezení je Zakynthos necelých 20 kilometrů jižním směrem od dalšího turistický populárního Jónského ostrova Kefalonia. Na řeckou pevninu, konkrétně na nejzápadnější cíp poloostrova Peloponés, je to ze Zakynthu též kolem 20 kilometrů. Břehy Zante omývají průzračně čisté vody Jónského moře. I to je důvodem, proč se Zakynthos již několik desetiletí hřeje na výsluní popularity coby ideální destinace pro dovolenou u moře.

Dostatek vláhy

Podobně jako další Jónské ostrovy, ani Zakynthos netrpí nedostatkem srážek. Naštěstí pro turisty však většina z nich spadne během zimních měsíců. Návštěvníci ostrova Zakynthos se tak nemusejí obávat, že by jim snad mělo během jejich letní dovolené u moře často pršet. Ve srovnání s ostrovy třeba v Egejském moři je Zakynthos zelený a svěží. Vegetace tady totiž může během horkých letních měsíců čerpat vláhu z podzemní zásob.

Vnitrozemí Zakynthu je poměrně hornaté. Proto si dovolenou v jeho letoviscích oblíbili i jedinci, kteří rádi kombinují pobyt na plážích u příjemně vyhřátého moře s pěšími výlety do vnitrozemí. Nejvyšší horou ostrova je Vrachionas. Ta se šplhá do výšky přes 700 metrů nad mořskou hladinu. Hory ve vnitrozemí ostrova Zakynthos jsou porostlé piniovými háji a v hojné míře se tady vyskytují i olivovníky nebo citrusy. Na stráních zdejších hor se dobře daří i vínu.

Na jaře rozkvétá na Zante celá řada květin a bylin. Během svých procházek tady můžete narazit na krásně vonící jasmíny, rozkvetlé ibišky nebo aromatické eukalypty. Na ostrově Zakynthos se dobře daří i některým druhům orchidejí, které je zde možné pozorovat ve volné přírodě. Množství rozličných květin, které jsou na ostrově doma, přineslo Zakynthu další z označení, jímž je květina východu.

Dlouhá historie

Díky své strategické poloze měnil Zakynthos během minulosti své vládce. Každý z národů, jenž ostrov ovládal, na něm zanechal svou nesmazatelnou stopu. Ovšem i když je Zante z historického hlediska bezpochyby zajímavým místem, zdaleka nejvíce turistů sem míří na dovolenou kvůli moři, plážím, spoustě slunce a kvalitním službám.

Atraktivní destinace

Dá se říci, že na Zakynthu najdete vše, co můžete k prožití příjemné a ničím nerušené dovolené potřebovat. A vůbec nezáleží na tom, zda patříte mezi jedince, kteří si potrpí na prvotřídní služby a luxus, nebo naopak vyhledáváte destinace, kde budete blíže k přírodě. Na Zante si své místečko, které bude odpovídat přesně vašim požadavkům, určitě najdete.

Zakynthos nabízí svým návštěvníkům v první řadě překrásné pláže, tyrkysově modré moře a tradiční řeckou pohostinnost. Ve známých letoviscích si dovolenou užijí hlavně jedinci, kteří rádi tráví den na vyhřáté pláži u moře a s přicházejícím večerem se pak přesunou do některého z barů, nočních klubů nebo na diskotéku. Naopak v letoviscích, které ještě masový turistický ruch příliš nezasáhl, si přijdou na své romantické duše, co upřednostňují poklidnější prožití dovolené.

Pláže

Laganas

Nejznámější pláží na ostrově Zakynthos je bezpochyby Laganas na jeho jihu. Ve stejnojmenném zálivu se podél pobřeží táhne několik kilometrů dlouhá pláž. Tu si mimochodem dávno před turisty oblíbily mořské želvy. Ve východní části přechází pláž Laganas plynule do pláže Kalamaki. Jde o dobře vybavenou pláž s možností zapůjčení plážových lehátek a slunečníků. K dispozici jsou tu i sprchy se sladkou vodou, toalety a samozřejmostí je i možnost občerstvit se v některé z mnoha taveren, roztroušených podél pláže. Protože jde o nejpopulárnější pláž na Zakynthu, zejména během hlavní turistické sezóny se jedná o poměrně rušné místo.

Planos

Asi 7 kilometrů severně od hlavního města Zante se turisté s oblibou koupou na pláži Planos, rozprostírající se u stejnojmenného letoviska. Pláž lemuje břehy asi jeden a půl kilometru široké zátoky. Pozvolný vstup do moře je důvodem, a proč si Planos oblíbili rodiče s malými dětmi. Jde o vcelku rušnou pláž, které nechybí obvyklá vybavenost. Zájemci se tu mohou věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Ve večerních hodinách se pak zábava přesouvá do blízkých nočních podniků.

Argassi

K oblíbeným plážím na ostrově Zakynthos patří i Argassi. Ta je součástí stejnojmenného letoviska, jež se nachází necelý kilometr od centra hlavního města směrem na jihovýchod. Přímo u moře je v provozu několik hotelů. Na pláži se dají zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. Palmy, rostoucí podél pláže, jí dodávají příjemný vzhled. Přilehlém letovisko Argassi patří spíše k těm rušnějším a turisticky hojně využívaným letoviskům.

Alikes a Alikanas

Dostatek prostoru poskytne svým návštěvníkům dvojice pláží Alikes a Alykanas. Ty fakticky splývají v jednu, více než 2 kilometry dlouhou pláž. Podél ní se nachází několik ubytovacích zařízení, od hotelů přes oblíbené apartmány. K dispozici jsou i taverny, do nichž se dá zajít na něco dobrého k jídlu. Východní konec této pláže tvoří přístav v Alikanas.

Limni Keri

Kdo by hledal poklidnější místo ke koupání, může se vypravit do Limni Keri v jihozápadní části v zálivu Laganas. Pláž přímo naproti ostrůvku Marathonisi patří, na rozdíl od nedaleko ležící pláže Laganas, k těm spíše klidnějším. Příjemné ovšem je, že i tady nechybí možnost občerstvení v přilehlé taverně.

Další atraktivní místa

Pláže však nejsou jedinými lákadly ostrova Zakynthos. Zante má za sebou mimo jiné i dlouhou a bohatou historii. Tu začali psát již hluboko ve starověku Achájové, kteří byli prvními osadníky na Zakynthu. Následně se tu vystřídali Athéňané, Makedonci, Římané, Normané, Turci, Benátčané a nakonec Řekové. Podobně jako blízká Kefalonia, i Zakynthos zasáhlo v roce 1953 ničivé zemětřesení. To těžce poškodilo spoustu budov, bohužel včetně těch historických. Ostrovanům se ale podařilo spoustu z nich uvést do víceméně původního stavu.

V hlavním městě Zante tak určitě stojí za návštěvu katedrála svatého Dionysa. Ta, spolu s kostelem svatého Nikolase, jako jediná zemětřesení přežila téměř bez újmy. Asi 3 kilometry od pobřeží, v severní části Zakynthu, je možno navštívit klášter Anafonitria ve stejnojmenné vesničce. Tady můžete ještě v současnosti na vlastní oči vidět, jak asi vypadal život na ostrově Zakynthos v minulosti.

Z obce Anafonitria je to pak už jen necelých 10 kilometrů na nejsevernější výběžek Zakynthu, kde můžete navštívit maják Skinari. Tato stavba se tyčí na skále více než 60 metrů nad mořskou hladinou a i v dnešní době je funkční. Nedaleko se pak nachází několik původních větrných mlýnů, v nichž si dokonce můžete zarezervovat ubytování.

Přírodní zajímavosti

Na zajímavostech nešetřila na ostrově Zakynthos ani příroda. K těm nejzajímavějším, a také nejčastěji navštěvovaným, místům patří pláž Ztroskotání a Modré jeskyně v severní části ostrova, Pláž Ztroskotání (Navagio) leží na vůbec nejzápadnějším výběžku Zante a jde o jedno z nejfotografovanějších míst nejen na Zakynthu, ale dokonce v celém Řecku. Toto ikonická pláž je přístupná pouze po mořské hladině. Pokud se tedy na ní budete chtít vykoupat, budete muset použít buď hromadnou lodní dopravu, nebo si pronajmout člun.

Jen kousek od majáku Skinari se pak těsně u mořské hladiny nacházejí Modré jeskyně. I ty se řadí k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím na ostrově Zakynthos. Také k těmto jeskyním se dostanete pouze po vodní hladině. Mořská voda tady, v kombinaci se slunečními paprsky, vytváří na zdejších skalách překrásné obrazce. Pokud budete mít zájem, v blízkosti Modrých jeskyní se můžete i vykoupat.

Co se turistických atraktivit týče, v případě ostrova Zakynthos určitě nesmíme zapomenout ani na želvy. Mořské želvy druhu Caretta Caretta pravidelně připlouvají na Zakynthos, a to zejména do jeho jižní části v blízkosti zálivu Laganas, klást do písku svá vajíčka. Protože se karety obecné staly jakýmsi symbolem ostrova, místní dbají o jejich ochranu. Na přelomu jara a léta tak musíte na některých počítat s jistými omezeními. Jistou kompenzací vám ale bude možnost, tedy pokud budete mít štěstí, si s některou z mořských želv zaplavat.

Oblíbené místo

Z výše uvedených informací je zřejmé, že Zakynthos se plným právem řadí k nejžádanějším destinacím pro dovolenou u moře nejen v Řecku, ale v celém regionu Středomoří. Chcete si užívat klidu a pohody na břehu průzračně čistého a tyrkysově modrého moře? Na Zakynthu máte spoustu možností. Toužíte naopak po zábavě nejen přes den, ale i po setmění? Vyhledáváte rušná letoviska, kde to jak se říká žije? I vám má Zakynthos co nabídnout. Připojte se tedy i vy ke spokojeným turistům, kteří již dovolenou na Zakynthu strávili, a na vlastní kůži poznejte, proč je tento ostrov tak populární.