Hurghada

Egyptská turistická tradice

Hurghada je tradičním turistickým letoviskem na západním břehu Rudého moře ve střední části Egypta. Pro mnoho turistů je letní dovolená v Egyptě synonymem právě pro pobyt v oblasti Hurghada. Své návštěvníky láká region především na dlouhé písečné pláže a průzračně čistou vodu v moři. Stálé slunečné počasí a ideální podmínky k provozování nejrůznějších vodních sportů udělaly z Hurghady populárním turistický cíl pro návštěvníky z celého světa. Zdejší hotely a další ubytovací kapacity nabízejí svým hostům prvotřídní služby a uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších klientů. Dovolená v Hurghadě tak dlouhodobě patří k žádanému styku na pultech cestovních kanceláří. A to i mezi klienty z České republiky.

Podobně jako historie dalších, v současnosti velice populárních egyptských letovisek, i historie Hurghady není nikterak dlouhá. Ještě v osmdesátých letech minulého století byla Hurghada jen nevýznamnou rybářskou vesničkou. Pak zde postupně začaly vyrůstat jednotlivé hotely a proměna ve významné turistické centrum tím byla započata. Investice do výstavby hotelů a další turistické infrastruktury proudily do Hurghady nejen od egyptské vlády, ale i ze zahraničí. Počet hotelů postupně rostl a na dovolenou sem přijíždělo stále více a více turistů.

Největší resort

V současnosti je Hurghada nejen vyhlášeným turistickým centrem, ale současně i největším městem na pobřeží Rudého moře. Na délku má dnes již více než 20 kilometrů a neustále se rozšiřuje. Dovolená v Hurghadě znamená v první řadě skvělé podmínky k lenošení na vyhřátých plážích a koupání v průzračně čistém moři. K objevování zdejšího podmořského života není třeba potápěčské výstroje. Stačí pouhá maska, šnorchl a ploutve. Na své si ale v Hurghadě a jejím okolí samozřejmě přijdou i příznivci potápění s přístrojem.

Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou v Egyptě právě v letovisku Hurghada, k ubytování budete moci vybírat z více než stovky hotelů. Od původní rybářské vesničky se dnes táhne pás hotelových komplexů směrem na jih v délce několika kilometrů. Protože zájem o dovolenou v Hurghadě neopadá, průběžně přibývají další a další hotely. Volit je tak dnes možné jak mezi cenově příznivými apartmány, tak i moderními hotelovými komplexy s veškerým komfortem.

Centrum původní staré Hurghady se zachovalo až do současnosti a bývá oblíbeným cílem pro procházky nebo několikahodinové výlety. K vidění je zde kupříkladu mešita nebo starý koptský kostel. Zájemci mohou též navštívit typický arabský bazar nebo zajít na opravdovou arabskou kávu do tradiční kavárny. Oblíbená je mezi turisty i návštěva zdejší manufaktury na zpracování ryb.

Zábava

Dovolená v Hurghadě bude taktéž vyhovovat jedincům, kteří mají rádi zábavu. A to nejen přes den na pláži, ale i po setmění. Hurghada totiž patří k egyptským letoviskům, která jsou vyhlášena svým nočním životem. Desítky nejrůznějších barů, nočních klubů, restaurací, diskoték a dalších zábavních podniků nabízí široké možnosti bavit se až do pozdních ranních hodin. A podobně jako v Sharm el Sheikhu, i v Hurghadě s místní postupně přizpůsobili požadavkům zahraničních turistů. Dnes tak dovolená v Hurghadě už prakticky vůbec nepřipomíná pobyt v arabské zemi.

Příjemné podnebí

V dnešní době láká na dovolenou do této části Egypta vedle krásných pláží a tyrkysově modrého moře i stabilní horké a slunečné počasí. Příznivé klimatické podmínky umožňují návštěvníkům Hurghady odpočinek a příjemný pobyt u moře po celý rok. Teploty vzduchu klesají během letních měsíců jen zřídka pod 30 stupňů Celsia. Moře bývá často ještě teplejší než 25 stupňů. Během zimních měsíců sice teploty klesají, ale voda se nikdy nedostane pod 20 stupňů. A teplota přes den se v zimě taktéž zřídka kdy dostane pod dvacítku.

Hurghada je díky svému významu a zájmu o pobyt ve zdejších ubytovacích kapacitách dobře vybaveným turistickým centrem. Vedle luxusních a komfortních hotelů, poskytujících služby na vysoké úrovni, zde na návštěvníky čekají také nejrůznější restaurace, obchody a další provozovny služeb. Na místních plážích se dá věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům, k nimž patří vedle šnorchlování a potápění i třeba windsurfing nebo rybaření. Zájemci si dokonce mohou v Hurghadě zahrát golf.

Péče o přírodní bohatství

Neboť Hurghada patří k nejnavštěvovanějším turistickým centrům v Egyptě, místní korálový útes začal zvýšenou návštěvností neúměrně trpět. A tak zde byla roku 1992 založena společnost, jež si vytyčila za cíl ochranu podmořského života a korálového útesu v oblasti Hurghady. Její činnost se pozitivně odrazila v životě pod hladinou. Dnes mohou potápěči strávit v Hurghadě příjemnou dovolenou s množstvím zajímavých lokalit k prozkoumání.

K nejznámějším potápěčským lokalitám v regionu okolo Hurghady patří ostrov Giftun. Ten leží asi 5 kilometrů od pobřeží a je chráněnou přírodní rezervací. Potápění v blízkosti Giftunu je vhodné spíše pro zkušené potápěče, neboť jde vesměs o náročné ponory. Vrakoví potápěči si zase oblíbili útes Shaab Abu Nuhas, u nějž leží několik vraků potopených lodí.

Široké možnosti výletů

Díky své poloze je Hurghada též dobrým výchozím místem k poznávání dalších zajímavostí v Egyptě. Turisté se během své dovolené v Hurghadě rádi vydávají na výlety kupříkladu do Káhiry na pyramidy a Sfingu, nebo na prohlídku chrámu v Luxoru.