Kefalonia

Proč právě na Kefalonii?

Pokud si ke své dovolené u moře zvolíte ostrov Kefalonia, můžete si být jisti, že vás uchvátí nejen plážemi a mořem, ale i rozmanitou krajinou. Ta v mnohém připomíná jakousi pestrou mozaiku. Kefalonii dominuje pohoří Ainos, porostlé kefalonskými jedlemi. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Mega Soros. Směrem k moři přecházejí svahy Ainosu v pohádkové písečné nebo oblázkové pláže. Právě ty lákají na ostrov Kefalonia nejvíce turistů.

Tyrkysově modré moře a bílé vápencové útvary vytvářejí podél pobřeží Kefalonie snové barevné kontrasty. Na plážích ostrova se budete procházet buď jemným bílým, nebo načervenalým saharským pískem. Vydejte se i vy na Kefalonii a odpočinete si ve stínů olivových hájů. Protože Kefalonia netrpí nedostatkem vláhy, můžete se tu během dovolené kochat bujnou subtropickou vegetací. Nebo si prohlédněte vzácné krápníkové jeskyně a mnoho dalších zajímavých přírodních úkazů.

Nebo poznejte ostrov Kefalonia z jiné stránky. Navštivte tiché kláštery, v nichž dosud žijí mniši. Prohlédněte si dávné ruiny kdysi významných benátských hradů. Nejsevernější přístav na Kefalonii, zachovalé městečko Fiskardo, na vás dýchne atmosférou starých časů. Z ostrova se taktéž můžete vypravit na výlet lodí. Buď podél pobřeží samotné Kefalonie, či na sousední ostrovy. Třeba na Ithaku, ostrov bájného krále Odyssea. Nebo na Zakynthos, kterému se přezdívaný levantská růže.

Trocha geografie

Kefalonie je největším ostrovem ze souostroví Sedmi ostrovů, řecky Eftanisia, ve vodách Jónského moře západně od řecké pevniny. Najdete ji naproti Korintskému průplavu mezi ostrovy Ithakoa, Zakynthos a Lefkada. Rozloha Kefalonie čítá necelých 800 kilometrů čtverečních a trvale tu žije něco přes 35.000 obyvatel. Hlavním městem ostrova je Argostoli. Asi 250 kilometrů dlouhé pobřeží ostrova lemují četné zátoky. K těm nejznámějším patří Sami a Antisami na východě, zátoka Myrtos na severozápadě, Argostoli na západě a Lourdas na jihu.

Dva velké poloostrovy Paliki a Erissos vybíhají z hlavní části ostrova a propůjčují Kefalonii její charakteristický klikatý tvar. Východní pobřeží ostrova je, na rozdíl od strmého a skalnatého pobřeží západního, mírnější a daleko vhodnější ke koupání. S nejvyšším pohořím Ainos představuje Kefalonie nejhornatější ostrov v Jónském moři. Nižší skalní masivy, jako jsou třeba Kokkini Rachi či Gioupari, se tady se střídají s úrodnými nížinami. Známá jsou kupříkladu údolí Kranaia či Omala. Místní v nich pěstují citrusovníky, ovocné stromy, olivovníky, vinnou révu a zeleninu.

Na Kefalonii najdete poměrně hodně lesů a hájů. A taktéž různé geologické útvary, jakými jsou sladkovodní jezírka, jeskyně či minerální prameny. Zimy tu bývají, na jižní polohu ostrova, poměrně chladné. Nejstudenějšími měcíci jsou leden a únor. Naopak v létě se můžete těšit na vysoké teploty a spoustu slunce. Léta bývají na Kefalonii horká, s mnoha slunečnými dny.

Pláže a koupání

Kefalonie je ostrovem, jenž je známý pro své krásné pláže a průzračně čistém moře. K nejznámějším plážím na Kefalonii se řadí Myrtos. Ta bývá některými znalci Středomoří považována za jednu z nejkrásnějších pláží nejen na samotné Kefalonii, ale dokonce v celém Řecku. Může se pyšnit jemným bílým pískem a tyrkysově modrou vodu v moři. Na západním pobřeží Kefalonie se rozkládá pláž Petani. I ona nabízí svým návštěvníkům průzračně čistou vodu a skvělé podmínky k potápění.

Pláž Antisamos, na které se můžete vykoupat nedaleko vesničky Sami, tvořila kulisu ve filmu Moulin Rouge. Čeká tu na vás jemný bílý písek a průzračně čistá voda. V jižní části Kefalonie najdete pláž Lourdas. Ta je zasazena mezi moře a kopce s olivovými háji. Může se pyšnit čistou vodu a je skvělým místem ke koupání rodin s malými dětmi. Pláž Skala najdete v blízkosti stejnojmenného města. Je ideální destinací pro turisty, hledající spíše klidnější místo ke koupání.

Myrtos

Jak již bylo zmíněno dříve, pláž Myrtos bývá často považována za jednu z nejkrásnějších pláží jak na Kefalonii, tak v Řecku. Její působivá okolní krajina je tvořena vysokými útesy a bílým jemným pískem, jež se nahromadil pod nimi. Voda v oblasti Myrtos je křišťálově čistá a má tyrkysově modrou barvu.

Na Myrtos se pohodlně dostanete autem nebo lodí. Nabízí možnost vypůjčit si slunečníky a lehátka, stejně jako tu můžete zajít do několik restaurací a kaváren v blízkosti. Aktivní jedinci se tady mohou věnovat takovým vodním sportům, jako je například šnorchlování či potápění.

Ovšem pozor. Je důležité si uvědomit, že kvůli vysokému výskytu silných proudů a vln nemusí být plavání podél pláže Myrtos vždy naprosto bezpečné. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pokud pláž navštívíte v červenci nebo srpnu, tedy hlavní turistické sezóně na Kefalonii, bude pravděpodobně velmi rušná. Pokud si tady tedy chcete užít klidnější atmosféru, můžete ji navštívit v jiném období. I když je Myrtos jednou z nejnavštěvovanějších pláží nejen na ostrově Kefalonia, ale v celém Řecku, její jedinečná krása a úchvatný výhled z útesů nad pláží určitě stojí za to, aby ji osobně navštívili a blíže prozkoumali.

Petani

Pláž Petani najdete na západním pobřeží ostrova Kefalonia, asi 15 kilometrů jihozápadně od městečka Lixouri. Jde o písečnou pláž s křišťálově čistou vodou, obklopenou útesy a zelenými kopci. Ty jen podtrhují zdejší úchvatnou scenérii. Pláž je poměrně velká a nabízí dostatek prostoru ke slunění i bezstarostnému odpočinku. Je však důležité poznamenat, že kvůli své izolovanosti a divoké přírodě tu nemůžete očekávat žádnou infrastrukturu v podobě toalet, sprch nebo plážových barů. Musíte si tedy přinést vlastní pití a občerstvení.

Z pohledu milovníků vodních sportů je Petani ideálním místem k potápění, šnorchlování a jiným vodním aktivitám. Dobrým nápadem je i pronájem kajaku, nebo se vydejte na plavbu lodí, a objevujte skryté zátoky a jeskyně na pobřeží Kefalonie v blízkém okolí. Pokud plánujete navštívit pláž Petani, doporučuje se použít automobil nebo skútr. Poslední úsek cesty k pláži totiž vede přes úzké a kamenité silnice. Případně je také možné se sem dostat lodí z některé ze sousedních oblastí.

Petani se každopádně řadí k jedněm z nejkrásnějších míst na ostrově Kefalonie. Její návštěvu by určitě neměli vynechat jedinci, vyhledávající krásné přírodní scenérie a klidná místa k odpočinku.

Antisamos

Pokud se chcete na ostrově Kefalonia vykoupat na pláži Antisamos, musíte cestovat na východním pobřeží. Pláž leží asi 20 kilometrů jihovýchodně od města Argostoli. Jde o písečnou pláž s azurově modrou vodou a krásnými výhledy na okolní zelené kopce a útesy. Pláž Antisamos je prostorná a nabízí dostatek místa k opalování a odpočinku. V blízkosti je k dispozici několik plážových barů a restaurací. Můžete se tady věnovat takovým vodním sportům, jako je šnorchlování, potápění či windsurfing. Dají se tady vypůjčit i slunečníky a lehátka.

Oblast Antisamos, a vlastně celá Kefalonie, se stala populární turistickou atrakcí díky filmu Mandolína kapitána Corelliho, jenž zde byl natáčen v roce 2001. Jedinci, preferující spíše klidnější místa, se mohou vypravit k malým zátokám na obou koncích pláže. Ty jsou méně rušné a nabízejí více soukromí. Pláž Antisamos je snadno přístupná pronajatým automobilem nebo autobusem z okolních oblastí.

Pláž Antisamos jednou z nejpopulárnějších pláží na ostrově Kefalonia. Je ideálním místem k odpočinku, vodním sportům i jako výchozí bod k prohlídce malebného okolí.

Lourdas

Asi 15 kilometrů jižním směrem od města Argostoli, na jižním pobřeží Kefalonie, se nalézá pláž Lourdas. Řeč je o krásné písečné pláži průzračně čistou vodou a zlatavým pískem na povrchu, obklopené zelenými kopci. Pláž Lourdas je relativně velká. Všem svým návštěvníkům nabízí dostatek prostoru ke slunění i bezstarostné relaxaci. Na této pláži budete mít k dispozici několik plážových barů a restaurací.

Dají se tady pronajmou slunečníky a lehátka a oblast nabízí možnost provozování mnoha vodních sportů, jako je šnorchlování a windsurfing. Pláž Lourdas má pozvolný vstup do vody. Je tedy jako stvořená k pobytu u vody pro rodiny s malými dětmi. Ty s oblibou cestují strávit svou dovolenou na Kefalonii právě sem. K dispozici tady jsou také sprchy a toalety. Příjemné je, že pláž je snadno dostupná z okolních oblastí.

Nejen samotná pláž Lourdas, ale i její okolí je krásné. Nabízí skvělé možnosti k vycházkám a pěší turistice po zelených kopcích. V oblasti se dá navštívit několik malých vesnic, kde je možno ochutnat místní jídlo a získat tak bližší představu o životě na ostrově.

Dá se říci, že Lourdas je dokonalým místem k odpočinku a relaxaci na ostrově Kefalonia, nabízející krásný výhled na moře a zelené vrcholky ve svém okolí.

Letoviska na Kefalonii

Kefalonia je bezpochyby krásným ostrovem ve vodách Jónského moře a mezi turisty je díky svým plážím, horským vesnicím a historickým památkám velice oblíbená. Mezi nejpopulárnější letoviska na Kefalonii, kde turisté rádi tráví svou letní dovolenou, patří středisko Lassi. To je k nalezení na západním pobřeží Kefalonie a je vyhledávané pro své čisté pláže a tyrkysově modrou vodu. Turité tady mají k dispozici prvotřídní infrastrukturu v podobě hotelů, restaurací a barů. Lassi se bude líbit všem jedincům, hledajícím moderní a živé letovisko.

Naopak vesnička Skala je vhodná pro ty, co hledají spíše klidnou a pohodovou dovolenou. Toto letovisko najdete na jihovýchodním pobřeží Kefalonie. Svým návštěvníkům a nabízí nádherné písečné pláže, klidné ulice ve městě a dostatek restaurací i barů. Již zmíněné Fiskardo najdete na severním pobřeží ostrova Kefalonia. Fiskardo je považováno za vůbec nejkrásnější horskou vesnici na ostrově. Toto letovisko je plným právem pyšné na své krásné pláže, úchvatné výhledy a řadu luxusních hotelů a restaurací.

Argostoli je hlavním městem ostrova Kefalonia. Proto se není co divit, že je jako stvořené pro jedince, páry i rodiny, hledající aktivnější dovolenou. Toto letovisko má ve své nabídce spoustu historických památek, muzeí, restaurací a barů. Je taktéž dobrým výchozím bodem k dalším výletům za poznáním po ostrově. Obec Lourdas se rozkládá na jihozápadním pobřeží Kefalonie. Můžete se těšit na krásné pláže a úchvatné výhledy na horu Ainos. Toto letovisko se bude zamlouvat všem, co v Řecku hledají klidnou a relaxační dovolenou.

Lassi

Živé letovisko Lassi je vlastně jakýmsi předměstím hlavního města Argostoli. Největší předností Lassi jsou jeho nádherné pláže. Napočítáte jich tu minimálně pět. Tou nejvyhlášenější je beze sporu Makris Gialos. Evropská unie ji každoročně oceňuje prestižní Modrou vlajkou. Další pláží, pyšnící se stejným oceněním, je Platis Gialos. Ovšem opalování a odpočinek na vyhřátém písku byse měli vyzkoušet i na dalších plážích, jako je Kalamnia, Gradakia nebo Kamaluris.

Prázdninové středisko Lassi protíná místní komunikace. Ta by vás v případě zájmu zavedla až do hlavního města. Pěšky jde o procházku na asi půl hodiny. Do Argostoli vás ale sveze i pravidelná autobusová linka. V hlavním městě určitě navštivte přístav. A během procházky po pěší zóně můžete zblízka prozkoumat všechny zdejší pamětihodnosti. Zavítejte i na rozlehlou tržnici, kde nakoupíte čerstvé ovoce, zeleninu, ryby a další místní dobroty. Městečko Lassi je na ostrově Kefalonia vyhledávaným turistickým cílem především díky vysoké koncentraci pláží na jednom místě a blízkosti hlavního města.

Město Lassi, fakticky však spíše předměstí hlavního města Argostoli, a je dlouhé přibližně 3 kilometry. V tomto živém letovisku najdete řadu překrásných pláží. V provozu je tu spousta taveren, restaurací, barů, kaváren i obchodů. Kromě zmíněných podniků tu však najdete i nejrůznějí domky, vily a hotely, lemující město po obou stranách. Toto působivé přístavní město s oblibou vyhledávají nejen turisté, ale pravidelně i mořské želvy.

Za návštěvu určitě stojí také oblast Fenari, nacházející se severně od hlavního města. Pokud chcete zažít skutečně dechberoucí západy slunce, pak si sem určitě udělejte výlet. Spousta nádherných pláží na relativně malé části pobřeží ostrova Kefalonia dělá z prázdninového střediska Lassi velmi oblíbené letovisko. Nejoblíbenější a také nejznámější ze zdejších pláží je Makris Gialos. Ta získává pravidelně ocenění Modré vlajky EU.

Skala

Půvabné letovisko Skala na jižním cípu kouzelné Kefalonie vás okamžitě naladí na dovolenkový mód. Skala za to především své dlouhé pláži. Její povrch pokrývá jemný písek a oblázky. Na této pláži, oceněné Modrou vlajkou za čistotu, si dopřejete bezstarostný odpočinek na lehátku pod slunečníkem. Z turistické vybavenosti nechybí sprchy a příjemné taverny v blízkosti pláže. Určitě si povšimnete, že ve Skale roste spousta piniových stromů. Ty dodávají městečku příjemnou atmosféru. Na pláži si navíc můžete vybrat ze široké nabídky vodních sportů.

Přímo ve Skale obstaráte drobné nákupy a v tavernách a restauracích si pochutnáte na řecké kuchyni. Příjemné je, že se v blízkém okolí nachází i několik historických památek. Letovisko Skala vám zkrátka dopřeje vše, co od skvělé dovolené na řeckém ostrově Kefalonia požadujete. Služby na vysoké úrovni, nádhernou pláž a sportovní vyžití. K tomu připočítejte možnosti výletů a romantické duše tu najdou i opuštěné zátoky, kde si budou moci užít soukromí. Ne náhodou patří Skala mezi nejoblíbenější turistické destinace na Kefalonii.

Skalu najdete na nejjižnější části ostrova, přibližně 10 kilometrů od přístavu Poros. O letovisku se říká, že má jednu z nejkrásnějších a nejdelších pláží na Kefalonii. Můžete se tu těšit na pobřeží, pokryté pískem a oblázky. Na některých místech jsou zbarvené do lehce oranžové barvy. Na zdejší pláži nechybí lehátka a slunečníky. I tato pláže se pyšní Modrou vlajkou EU za svou čistotu. Okolo pláže rostou pine, vytvářející příjemný přirozený stín.

Pokud na Kefalonii zatoužíte v letovisku Skala opustit na chvíli rušnou pláž a užít si více soukromí, ani to tady není zásadní problém. Za velkými balvany na obou koncích pláže se ukrývají nejrůznější zátoky a zákoutí, kde si můžete užívat romantického koupání zcela o samotě. Přímo na pláži ve Skale si můžete vybrat některý z vodních sportů, pro které tu jsou ideální podmínky. V letovisku najdete také spoustu taveren a restaurací s výtečnou řeckou kuchyní a večer se dá strávit v kavárně či baru.

Nedaleko od letoviska Skala na vás čekají pozůstatky bohaté řecké historie. Můžete obdivovat například nádhernou mozaikovou podlahu v románské vile, jež se dochovala z období před naším letopočtem. Poblíž se nachází také zbytky Apollónova chrámu, který jednoznačně stojí alespoň za krátkou návštěvu. Skala zkrátka uspokojí i náročné cestovatele, kteří se rozhodli strávit svou letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonia.

Lixouri

Srdcem Lixouri, druhého největšího města na Kefalonii, je prostorné čtvercové náměstí, lemované platany. Do centra vede spletitá síť uliček s obchody i romantickými zákoutími. Čilý městský cvrkot můžete pozorovat z místních kaváren, cukráren i taveren. Široká třída podél pobřeží láká k podvečerní procházce. Hlavními důvody, proč uvažovat v souvislosti s dovolenou na Kefalonii právě o Lixouri, je však moře a zdejší pláže.

Cestu k místní pláži Lepeda lemují opuncie, agáve, oleandry i pestrobarevné ibišky. V cíli vás čeká nádherná podívaná na pláž s červeným saharským pískem a tyrkysově modrým mořem. Lepeda však není jedinou pláží s typickým zbarvením písku. Další objevíte cestou směrem na jih. Jde o pláže Agios Ioannis, Megas Lakos, Kounopetra či Agios Nikolaos. A určitě nevynechejte ani pláž Xi, která je jednoznačně nejkrásnější v této části ostrova Kefalonia.

Město Lixouri se rozkládá se na poloostrově Palliki. Není to odtud nijak daleko do hlavního města Kefalonie. K dopravě do Argostoli můžete využít pravidelné lodní spojení z přístavu v Lixouri. Odpočinek na pláži a též ideální podmínky k nejrůznějším vodním sportům nabízí pláž Xi. Ta je vzdálená asi 8 kilometrů od Lixouri. Xi je považována za jednu z nejkrásnějších pláží nejen na Kefalonii, ale dokonce v celém Řecku. Nevynechejte ani návštěvu pláže Petani, která působí jako z jiného světa. Ne náhodou je místními přezdívaná jako biblická. Velice populární pláží v této části Keflaonie je Myrtos.

Xi

O osadě Xi se dá říci, že je velmi příjemným a spíše klidnějším letoviskem. Proslulá daleko za hranicemi samotné Kefalonie je zdejší pláž se saharským červeným pískem. O pláži se říká, že na ní můžete pozorovat překrásné západy slunce. Pláž Xi je velmi čistá, o čemž svědčí i ocenění Modrou vlajkou. Pohodlí na pláži vám zajistí lehátka a slunečníky, které si tady můžete pronajmout.

Letovisko Xi potěší i všechny milovníky vodních sportů. Nabídka je skutečně široká. K dispozici tady jsou loďky i šlapadla. Během hlavních školních prázdnin to v letovisku ožívá především v místních barech, a to obzvláště po setmění. Speciality řecké kuchyně a zábavu si můžete vychutnat v místních tavernách. Dá se říci, že takřka každou sezónu přibyde nějaká nová. Dovolenou vám mohou zpestřit výlety, které nabízejí místní cestovní společnosti. V okolí Xi se totiž nachází řada zajímavých míst, jako je třeba nedaleké město Lixouri.

Osada Xi vznikla u stejnojmenné krásné pláže s načervenalým povrchem. Bílé skalní útvary a červený saharský písek tady vytvářejí ojedinělý přírodní celek. Mezi jemným pískem najdete ostrůvky šedého jílu, jenž se používá i ke kosmetickým a lázeňským účelům. I vy si můžete přímo na Kefalonii vychutnat blahodárné účinky zábalů ve zdejších wellness centrech. V blízkosti Xi se můžete ubytovat především v malých soukromých vilkách a pár hotelech. Tato část Kefalonie je vyhlášená vynikajícími podmínkami k vodním sportům a též úchvatnými západy slunce.

Okolí osady Xi se však může pochlubit i dalšími krásnými plážemi, jakou je například pláž Megas Lakos. Nedaleko od Xi leží i Kounopetra, vesnička s malým přístavem. Ta se proslavila svým kývajícím se kamenem. Dalším pozoruhodným a velmi romantickým místem je nedaleký klášter Theotokou Kipourion, situovaný na vysokém skalním útesu.

Agia Efimia

Malebné městečko Agia Efimia byste našli na východním pobřeží ostrova Kefalonia. Svůj název dostalo po bílém kostelíku, stojícím nedaleko místního přístavu. Obec je plná květin a zeleně. A právě zdejší přístav je centrem všeho dění. Místní restaurace vás budou lákat na sklenku vína nebo speciality řecké kuchyně. Skalnaté pobřeží tvoří velmi efektní útvary a malé plážičky mezi nimi jsou pokryté zářivě bílými oblázky.

Pláže u Agia Efimia nebývají ani uprostřed hlavní turistické sezóny přeplněné turisty. Můžete si tady tudíž vychutnat skutečný odpočinek. Další krásné pláže najdete směrem na severovýchod. Ty jsou však většinou dostupné jen z mořské hladiny. Jediný způsob, jak se na ně dostat, je vypůjčit si motorový člun. Údajně nejkrásnější pláž ostrova Kefalonia nese název Myrtos. Dobrou zprávou je, že se nachází jen asi 10 kilometrů od letoviska Agia Efimia.

Rozkošný bílý kostelík poblíž přístavu propůjčil své jméno celému městečku. Tento malý přístav odjakživa přitahuje jachtaře a rybáře. A pozitivní je skutečnost, že davy turistů se tomuto letovisku dodnes vyhýbají. Pokud tedy na Kefalonii hledáte krásné a klidné místo, kde strávit svou letní dovolenou, zkuste právě letovisko Agia Efimia. Na skalnatém pobřeží najdete malé pláže, jejichž povrch je pokryt dokonale bílými oblázky. Právě díky nim si v Agia Efimia budete užívat koupání v pohádkově čistém moři.