Egejská riviéra

Zatím ukrytý klenot

Egejská riviéra je zatím, tedy alespoň z pohledu mezinárodní turistiky a cestování, jakýmsi neobjeveným klenotem Turecka. Tento region je k nalezení na jihozápadě země a pro dovolenou má určitě co nabídnout. Egejská riviéra má členité pobřeží a díky dostatku vláhy zde tyrkysově modré moře příjemně kontrastuje s bohatou zelení na kopcích směrem do vnitrozemí. Nádherné písečné pláže jsou pak jako stvořené k lenošení a odpočinku na břehu šumícího moře.

Díky charakteru Egejské riviéry připomíná dovolená v této části Turecka mnoha turistům spíše pobyt v Řecku než na tureckém území. A není se co divit. Turisticky populární řecké ostrovy, k nimž patří kupříkladu Rhodos, Kos nebo Samos, leží jen několik kilometrů od pobřeží Egejské riviéry. Jejich blízkost je často jedním z důvodem, proč jsi turisté na dovolené na Egejské riviéře pobyt zpestřují právě výletem na některý z blízkých ostrovů, patřících Řecku.

Ačkoliv turistický ruch řeckých ostrovech naproti Egejské riviéře kvete již několik dekád, turecké pobřeží bylo pro dovolenou a cestování objeveno teprve docela nedávno. Většina zdejších letovisek je proto poměrně nových a zatím nejsou mezi turisty tak známá jako třeba resorty na Riviéře turecké. To ale neznamená, že by se tu snad dovolená u moře neměla někomu líbit. Egejská riviéra a její letoviska jsou na požadavky moderních klientů velice dobře připraveny a zdejší služby jsou poskytovány na vysoké úrovni.

Široká nabídka

Ubytovat se tu dá v celé řadě ubytovacích kapacit. Od luxusních hotelů, poskytujících programy all inclusive, až po cenově výhodné penziony anebo apartmány. I když je Egejská riviéra ve srovnání s tou Tureckou charakterizována vesměs jako klidný region, i zde se dají najít letoviska, která přicházejícím večer neusínají. Zájemci o noční zábavu, co se chtějí bavit nejen přes den na pláži, ale i po setmění, si tady rozhodně přijdou na své.

Dovolená na Egejské riviéře je značně populární i mezi aktivním jedinci. Důvodem jsou široké možnosti provozování nejrůznějších vodních a plážových sportů na místních plážích a přilehlé mořské hladině. Vedle obligátního šnorchlování a potápění se tady mohou zájemci věnovat třeba windsurfingu, jízdě na vodních lyžích či vodních skútrech, paraglidingu a dalším aktivitám. I tak je tady ale samozřejmě nejčastěji provozovanou činností plážové lenošení a koupání v průzračně čistém a příjemně vyhřátém moři. Egejská riviéra zkrátka nabízí každému to, po čem touží.

Pláže

Nabídka pláží a dalších míst ke koupání je v oblasti Egejská riviéra skutečně bohatá. Návštěvníci zdejších letovisek se mohou koupat jak na dlouhých písečných plážích, známých například z pevninského Řecka, tak i na malých a dobře ukrytých plážích v naprostém soukromí. Členité pobřeží riviéry je takových míst plné. Povrch pláží zde tvoří buď písek nebo malé oblázky. Kdo rád tráví času vody na dobře vybavené pláži, kde si může zapůjčit lehátko či slunečník, nebo se chystá věnovat různým plážovým sportům, na Egejské riviéře bude mít určitě z čeho vybírat.

Památky

Protože tato část Turecka patřila ve starověku Řecku, dovolená na západě Turecka se bude líbit i zájemcům o antickou historii. Pobyt v některém z letovisek Egejské riviéry je možné zpestřit návštěvou některé z nejznámějších antických památek. Právě na území Turecka se totiž nachází hned 2 ze 7 divů světa starověku. Jde o Artemidin chrám v Efesu a mauzoleum v Halikarnassu (dnes Bodrum). V severní části Egejské riviéry se pak nachází i ruiny starověkého města Troja.

Letoviska

Podobně jako je Antalya hlavním centrem Turecké riviéry, zastává tutéž úlohu na Egejské riviéře město Izmir. Právě u něj je v provozu letiště, kam přilétají letadla s turisty, jejichž dovolená je spjata s letovisky Egejské riviéry. Protože Egejská riviéra leží k Evropě blíže než Turecká, let z Prahy na izmirské letiště trvá jen asi dvě a půl hodiny. Z letiště v Izmiru pak turisty následně rozvezou autobusy do jednotlivých letovisek a jejich dovolená v Turecku může začít. Přímo ve městě Izmir moc turistů dovolenou netráví. Milovníci antických památek by si ovšem měli během dovolené na Egejské riviéře udělat alespoň den čas na návštěvu Izmiru. Ve městě jsou totiž k vidění památky jak z období starého Řecka, tak i Osmanské říše.

Asi nejznámějším letoviskem Egejské riviéry je Bodrum. Toto město je situováno na stejnojmenném poloostrově jen asi 15 kilometrů od řeckého ostrova Kos. Dovolená v Bodrumu se bude líbit každému. Na své si tu přijdou jak mladší ročníky, tak i turisté, toužící po klidu a pohodě. Pokud někdo cestuje na dovolenou do Turecka právě na Egejskou riviéru, je vysoká pravděpodobnost, že se chystá do Bodrumu. Pláže v oblasti Bodrumu připomínají pláže na řeckých ostrovech. Koupat se budete moci jak na písečných plážích, tak také na plážích, kde se mísí hrubší písek s jemnými oblázky. Neboť je Bodrum poměrně velkým letoviskem, zdejší pláže jsou dobře vybavené a díky mírnému vstupu vhodné pro rodinnou dovolenou.

Další místa na Egejské riviéře, kde můžete strávit v Turecku dovolenou, jsou kupříkladu Marmaris a Fethiye, ležící v jižní části Egejské riviéry nedaleko ostrova Rhodos. Nebo Kusadasi, situované o necelých 200 kilometrů severně, se zase nalézá prakticky naproti řeckému ostrovu Samos. Jak bylo zmíněno výše, letoviska Egejská riviéry v mnohém připomínají prázdninová střediska na řeckých ostrovech. I atmosféra je tady podobná. Protože toto území v minulosti patřilo Řecku, i v současnosti tady můžete obdivovat spoustu památek, které jsou datovány do období starověkého Řecka.